Powrót do pasjansa

 

Na pewno każdy z nas choć raz miał okazję zagrać w pasjansa, a nawet jeśli nie, to bynajmniej słyszał o solitaire. W ostatnim czasie znów wzrosło zainteresowanie pasjansem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to bardzo ciekawa gra, która może dostarczyć dużej porcji rozrywki oraz zapewnić stymulację intelektualną. Dlatego warto sobie przypomnieć, o co w niej chodzi.

Pasjans – co to takiego?

Pasjans to gra karciana, w którą gra się w pojedynkę. Historia solitaire sięga bodajże końca XVII wieku i za jej prekursorów uznaje się Francuzów. Początkowo pasjans stosowano do wróżenia. Rozkładanie kart według określonych zasad dla osiągnięcia założonego układu kart służyło temu, by z losowego układu kart symbolicznie odkrywać i tłumaczyć przyszłość.

Jednak wraz z upływem lat pasjans zaczęto postrzegać z zupełnie innej strony. Na pierwszy plan wysunęła się przyjemność czerpana z kombinowania, czy przewidywania układu kart. Doszło w końcu do tego, że pasjans stał się grą, która pozwalała wypełnić wolny czas i dostarczyć rozrywki. Pasjans bardzo szybko podbił cały świat, w tym również Polskę.

Rodzaje pasjansa

Wraz z biegiem lat nie tylko zmienił się sposób odbioru pasjansa, ale również zaczęto go modyfikować. Tak pasjans stał się grą dostępną w wielu różnych odmianach. Jednak istnieje kilka rodzajów pasjansa, które cieszą się największą popularnością.

Jedną z nich z pewnością jest pasjans pająk, gra, która zwykle oferuje trzy tryby rozrywki różniące się od siebie kolorami użytych kart. Celem gry pasjans pająk jest ułożenie wszystkich kart w ośmiu kolumnach w kolejności od Króla do Asa. Po skompletowaniu kolumny, zawierającej karty tego samego koloru, zostaje ona automatycznie zdjęta ze stołu.

Tuż obok pasjans pająk znajdziemy również pasjans freecell, grę karcianą, która wymaga strategicznego myślenia. W tym przypadku naszym zadaniem jest przenieść wszystkie karty biorące udział w grze na cztery pola bazowe oznaczone symbolami kier, karo, pik i trefl. Co ważne, na pola te, trafić mogą tylko karty zgodne z poszczególnymi kolorami. Układać je należy rosnąco, zaczynając od Asów, a kończąc na Królach.

Wspominając o najpopularniejszych solitaire nie sposób pominąć pasjansa piramidy. Rozgrywka w pasjans piramida polega na ściąganiu kart z piramidy. Aby tego dokonać, karty musimy dobierać parami – suma ich punktów musi wynosić 13.

Innymi, również popularnymi odmianami pasjansa jest krzyżówka, rachmistrz, czy dziewięćdziesiąt jeden. Jednak pamiętajmy, że ilości odmian pasjansa mamy o wiele więcej. Dlatego, jeśli chcemy sprawdzić, który rodzaj jest odpowiedni dla nas, warto sprawdzić je wszystkie.

Pasjans online

Początkowo do pasjansa wykorzystywano talie kart. Wraz z rozwojem technologii zaczęto tworzyć specjalistyczne programy oraz aplikacje, które zapewniały dostęp do pasjansa bez konieczności posiadania talii kart. To jednak nie wszystko, takie rozwiązanie zapewniało nam dostęp do gry, kiedy tylko tego potrzebowaliśmy.

Jednak jak wiadomo, zarówno aplikacje, jak i programy potrafią obciążać pamięć urządzenia, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem okazał się pasjans online. Aby uzyskać do niego dostęp, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych programów. Jedyne czego potrzebujemy to urządzenia z dostępem do sieci. Co ważne, jest to darmowy pasjans, co oznacza, że z grą nie wiążą się żadne dodatkowe opłaty.

Gdzie grać w pasjansa online?

Gdzie dokładnie możemy grać w darmowy pasjans? Które serwisy zapewniają nam możliwość układania pasjansa bez konieczności pobierania aplikacji, czy programów? Trzeba przyznać, że ilość stron zapewniających możliwość gry w pasjansa jest bardzo wiele. To jednak nie oznacza, że wchodzić powinniśmy na pierwszą lepszą stronę.

Nasza uwaga powinna skupić się na zaufanym serwisie, który oferuje darmowy pasjans, nie generuje żadnych opłat i dba o bezpieczeństwo swoich graczy. Takim portalem jest właśnie www.click2edu.pl. To tutaj znajdziemy pasjansa całkowicie za darmo, ale nie tylko, ponieważ portal zapewnia nam dostęp do wielu przydatnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *